Remont i wykańczanie mieszkanie stanowi ogromne wyzwanie dla domowników i przede wszystkim ogromne obciążenie portfela. Dotyczy to zwłaszcza kuchni i łazienki, które są zdecydowanie najdroższymi pomieszczeniami do urządzenia. Wiele rodaków mieszka nadal w blokach z wielkiej płyty, gdzie metraże łazienek są często przeraźliwie małe. Wtedy wyzwanie jest jeszcze większe. Jak taką łazienkę urządzić, by mimo małego rozmiaru była równie przytulna co jej duży odpowiednik w domu jednorodzinnym? Nie jest to prosta kwestia, ale istnieje parę trików, których zastosowanie znacznie ułatwi zadanie. Zobaczcie garść naszych porad!
Planowanie i podział przestrzeni
Mając zaledwie parę metrów kwadratowych wszystko trzeba idealnie zaplanować. To oznacza wykonanie projektu czy szkicu, który w skali pokaże, ile mniej więcej wyposażenie będzie zajmować miejsca. Po wykonaniu wstępnych pomiarów i dobraniu sprzętu przychodzi czas na dokonanie trudnych wyborów. Chodzi oczywiście o pralkę, na którą często w łazience nie ma miejsca. Obecnie w budownictwie mieszkaniowym buduje się dedykowane wnęki, do których wstawia się szafkę i zabudowaną w nią pralkę. Często dobrą decyzją jest wstawienie “frani” do kuchni. Dzięki temu w łazience można pozwolić sobie np. na bidet.
Płytki i lustra
Wybór płytek ma ogromne znaczenie. Oczywiście załóżmy, że sufit i widoczna część ścian będzie pomalowana ma bardzo jasny kolor. To samo dotyczy kafli. Muszą być jasne i najlepiej, żeby połyskiwały. Nie od dziś wiadomo, że jasny kolor ścian i innych elementów optycznie powiększa pomieszczenia. Dobrym pomysłem będzie wybranie błyszczących elementów armatury łazienkowej. Teraz przejdźmy do kolejnej kwestii związanej z połyskiem. Chodzi mianowicie o lustra. Im większe lustro, tym lepiej. Nie dość, że optycznie powiększy łazienkę, to jeszcze zwiększa komfort użytkowania łazienki.
Omówiliśmy rozmiary kafli, ale jakie konkretne płytki zastosować? Ostatnim krzykiem mody są płytki cementowe, których receptura pochodzi z północnej Afryki. Są niezwykle wytrzymałe, wykonywane ręcznie i przede wszystkim są po prostu piękne. Dzięki ręcznej produkcji każda płytka nieznacznie różni się od reszty rozmiarem. Efekt jest wręcz niesamowity! Marokańskie płytki cementowe sprawdzą się zarówno w bardziej klasycznych łazienkach jak i tych bardziej modernistycznych.
Wyposażenie małej łazienki
Minimalizm to słowo klucz. Jasno trzeba stwierdzić, czy wolimy prysznic czy wannę. Dobrym rozwiązaniem będzie niemontowanie kabiny prysznicowej, lecz otworzenie przestrzeni. Mam tu na myśli wykonanie odpływu w podłodze i odpowiednie jej wyprofilowanie. Jest to bardzo prosty zabieg, a także optycznie powiększa nasze pomieszczenie. Jeśli montujemy umywalkę, to warto pomyśleć o szafkach pod nią, ale także nad nią. Może to być szafka, która jednocześnie ma wbudowane duże lustro. Niektórzy decydują się na dobudowanie malutkiej ścianki przy prysznicu, by w powstałej wnęce trzymać wszelkie detergenty, środki czystości czy papier toaletowy. Jest to o tyle przyjemna opcja, że wnękę od strony wewnętrznej można pomalować na czarno, a z zewnątrz położyć kafle. A jakie Wy znacie patenty na małą łazienkę?