Panele fotowoltaiczne są coraz popularniejsze w naszym kraju, a inwestują w nie zarówno osoby prywatne, jak też firmy czy instytucje. Nic w tym dziwnego – umożliwiają produkowanie darmowej energii elektrycznej i tym samym zabezpieczenie się w obecnych czasach, kiedy ceny prądu wciąż rosną. Jednym z rozwiązań, z których warto skorzystać są magazyny energii – co to takiego i jak przysłużą się właścicielom instalacji PV?
Magazyny energii – sposób na gromadzenie prądu
Magazyny energii to rozwiązania, które rozwijają się wraz ze wzrostem dziedziny odnawialnych źródeł energii. Są to specjalne systemy, które pozwalają przechowywać energię i które mogą być stosowane zarówno przez prywatnych inwestorów, jak też właścicieli firm. Dzięki nim możliwe jest magazynowanie prądu, który nie jest wykorzystywany w ciągu dnia, gdy jego produkcja jest największa. Dzięki temu może być wykorzystany w późniejszym okresie, co nie doprowadzi do jego utraty i umożliwi maksymalne wykorzystanie potencjału instalacji fotowoltaicznej.
To jednak nie wszystko. Magazyny energii doskonale sprawdzają się również w miejscach szczególnie narażonych na częste przerwy w zasilaniu. Dzięki temu inwestor ma pewność, że jego urządzenia czy maszyny będą pracowały zawsze na pełnych obrotach, a on sam uniezależni się całkowicie od zewnętrznych dostawców prądu.
Dlaczego warto postawić na magazyny energii?
Magazyny energii są polecanym rozwiązaniem, ponieważ dają możliwość wykorzystania wyprodukowanego przez panele fotowoltaiczne prądu w każdym momencie – również w nocy czy w porze silnego zachmurzenia, gdy panele nie pracują z pełną efektywnością. Oprócz tego posiadają kilka innych zalet, do których zaliczamy między innymi:
- wiele lat bezawaryjnego działania – producenci dają gwarancję na kilka tysięcy cykli ładowania, co oznacza możliwość korzystania z magazynu energii na przestrzeni dziesięcioleci;
- bardzo dużą pojemność, rzędu nawet kilkunastu kWh, co zapewnia możliwość gromadzenia i korzystania z dowolnej ilości energii;
- systemy awaryjnego zasilania, dzięki czemu magazyny energii działają również w przypadku przerw w dostawie prądu;
- możliwość osiągnięcia całkowitej niezależności energetycznej i tym samym zyskania ogromnych oszczędności na rachunkach za prąd.
Warto również dodać, że magazyny energii są montowane przez wykwalifikowanych instalatorów, którzy dostosowują je do indywidualnych potrzeb inwestora.
Jeżeli chcesz skorzystać z magazynu energii i gromadzić prąd, odwiedź stronę: