Wybór oświetlenia do świeżo zaprojektowanej łazienki może być problematyczny. Na rynku panuje zatrzęsienie różnych rodzajów lamp bardziej lub mniej dedykowanych do użycia jako oświetlenie łazienkowe. W zależności od rodzaju naszej łazienki sprawdzą się różne rozwiązania stylistyczne, jednakże wciąż warto trzymać się kilku zasad, dzięki którym oświetlenie będzie nie tylko efektywne, ale także efektowne.
Jakie oświetlenie łazienkowe na sufit?
Dobierając lampy łazienkowe, warto zacząć od tej ogólnej, jakim z pewnością będzie lampa sufitowa. Dzięki niej oświetlimy łazienkę rozproszonym światłem docierającym w każdy zakamarek. Jest to niezbędne oświetlenie łazienkowe, choćby ze względu na jego uniwersalność przy sprzątaniu i wykonywaniu codziennych czynności. Włącznik przy wejściu do łazienki pozwoli nam w szybki i skuteczny sposób skorzystać z niej bez zastanawiania się, którą lampę łazienkową zaświecić. Z racji niewielkiej ilości przestrzeni w łazienki, zwykle montuje się tam zamknięte klosze w formie plafonów sufitowych. Te zgrabne i estetyczne rozwiązanie rozproszy światło w znaczny sposób, a jednocześnie nie będzie przeszkadzać nawet w bardzo niskich wnętrzach łazienki.
Jakie kinkiety do łazienki nad lustrem?
Od jakiegoś czasu oświetlenie okolic lustra jest obowiązkowym wyposażeniem każdej łazienki. W końcu to tutaj wykonujemy wszystkie najważniejsze czynności związane z higieną naszej twarzy. Nieważne czy to będzie golenie, czy też nakładanie makijażu – okolice lustra muszą być dobrze doświetlone. Kinkiet do łazienki oświetlający okolice lustra musi przede wszystkim dawać równomierne i rozproszone światło. Przy wysokich lustrach unikajmy jednak umieszczania oświetlenia nad nim, ponieważ spowoduje to powstanie nienaturalnych cieni na twarzy. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest umieszczenie symetrycznie dwóch kinkietów do łazienki zaraz obok lustra w taki sposób, by oświetlenie naszej twarzy było równomierne i by światło nie rzucało cieni.
Jakie oświetlenie łazienkowe do makijażu?
Skoro już wiemy, że kinkiety do łazienki w okolicy lustra powinny oświetlać naszą twarz z każdej strony, to teraz warto rozważyć temperaturę barwową takiego oświetlenia. O ile do golenia i innych czynności temperatura oświetlenia nie zrobi wielkiej różnicy, tak przy nakładaniu makijażu postrzeganie barw jest bardzo ważne. Dzięki lampom o temperaturze barwowej między 4000K a 5000K uzyskamy naturalne oświetlenie łazienkowe niewpadające ani w niebieski, ani w żółty odcień. Dodatkowo bardzo ważnym parametrem przy wyborze oświetlenia przed lustro jest współczynnik oddania barw CRI. Dzięki żarówkom o wysokim współczynniku zobaczymy barwy na naszej twarzy takimi, jakie są w rzeczywistości, czyli po wyjściu na światło słoneczne. Ciężko wyobrazić sobie nakładanie kolorowego makijażu z ciepłą żarówką o temperaturze 2700K i o niskim współczynniku CRI.
Klimatyczne oświetlenie łazienkowe
Oprócz wyżej opisanego oświetlenia łazienkowego można również pokusić się o instalację dodatkowych lamp, by nadać całej naszej aranżacji odpowiedniego klimatu. Już samo zgaszenie światła głównego przy zapalonym oświetleniu lustra jest dość ciekawe, jednakże to drugie jest zwykle załączane przełącznikiem znajdującym się we wnętrzu łazienki, co skutecznie utrudnia stosowanie takiego rozwiązania. Z pomocą przychodzą nam jednak punktowe lampy do łazienki jako alternatywa dla oświetlenia głównego. Umieszczone w odpowiednim miejscu oświetlą tylko i wyłącznie wannę lub kabinę prysznicową, pozwalając tym samym na relaks w przyjemnym półmroku. Dość nowoczesnym rozwiązaniem są taśmy ledowe, dające taki sam efekt na podwieszonym suficie lub też umieszczone we wnęce prysznicowej bądź półce. Możliwości jest naprawdę wiele, ponieważ taśmy te zasilane są niskim napięciem, więc mogą być umieszczone wszędzie – nawet w fugach!