Na kominek w swoim salonie decyduje się coraz więcej Polaków. Słusznie, bo jednak nie da się ukryć, że niesie on w sobie mnóstwo korzyści. Pomijając już bowiem tylko korzyści wizualne, kominek można także traktować jako produkt ogrzewający, a przynajmniej dogrzewający nasze mieszkania czy pomieszczenia. Warto odpowiedzieć sobie też na pytanie, z czego składa się kominek, bo dla wielu jest to jednak wiedza dość tajemna.
Palenisko
Pierwszą opisywaną przez nas częścią takiego kominka jest palenisko. Jeśli mielibyśmy je opisać w jakiś najprostszy możliwy sposób, wskazalibyśmy, że palenisko to ta część kominka, gdzie spala się drewno. W przypadku kominków, które są zbudowane osobiście, powinny one być wyłożone cegłą szamotową lub wylepione glinką ogniotrwałą. Poza tym wykonać należy je z cegły ceramicznej.
Wiele zależy tutaj również od płyty paleniska. Najlepiej jest, kiedy umieszczana jest ona jak najniższej tuż przy samej podłodze. Wówczas ochłodzone powietrze dostaje się bezpośrednio do komory spalania. Poza tym taka płyta jest też prosta w utrzymaniu w czystości. Warto zauważyć tutaj, że wiele firm ma gotowe otwarte paleniska, o czym przekonać się można, przeglądając ofertę kominków na stronie kominkiznorwegii.com.
Gardziel
Kolejny element takiego kominka to gardziel z półką. Przez gardziel do komory dymowej przechodzi dym. Poza tym zapobiega ona także cofaniu się spalin do pomieszczenia. W związku z tym służy również do wyłapywania zimnego powietrza z komory spalania.
Szyber
Ważny jest także szyber, a mianowicie klapa wykonana z ognioodpornego materiału. Najczęściej jest ona stworzona z żeliwa lub też blachy oraz umieszczona w gardzieli kominka. Dzięki temu możliwa jest regulacja siły ciągu kominowego, przez co możemy rozumieć tempo spalania drewna. Ważne jest, aby podczas rozpalania szyber otworzyć. Z kolei, kiedy palimy w kominku, powinien on być zamknięty, przymykając go stopniowo wraz ze wzrostem temperatury.
Komora dymowa
Pamiętajmy także o komorze dymowej umieszczonej nad paleniskiem. Można powiedzieć, że jest to swego rodzaju komora bezpieczeństwa, która przy silnych podmuchach wiatru pomieści spaliny powstające w palenisku, a nie będzie ich wydzielać do pomieszczenia. Ważne, aby tylna ścianka takiej komory była pionowa. Przednia oraz boczne muszą być natomiast pochylone i tworzyć okap.
Przewód kominowy
Logiczne jest, że dobry kominek musi mieć także własny przewód kominowy. Oczywiście jego wymiary muszą być odpowiednie do rozmiarów paleniska. Szacuje się, że powierzchnia przekroju komina musi być równa minimum 1/10 powierzchni otworu paleniska. Jego minimalna wysokość to natomiast pięć metrów, jednak nie licząc od podłogi, a od punktu wejścia komory dymowej do samego komina. Ten znajdować się natomiast powinien bezpośrednio nad kominkiem, choć ewentualnie może być umieszczany za nim lub obok niego. Jednak najlepiej umieszczać go nad kominkiem. Wówczas straty ciepła są najmniejsze. Pamiętajmy też, że komin musi być wyposażony w tak zwaną czystkę. Jest to otwór, przez który łatwo wydobyć nagromadzoną w takim kominie sadzę.